A füst az anyagok hő hatására történő lebomlásakor keletkezik, akár nyílt láng nélkül is. A füstszagot okozó molekulák a porózus anyagokba, mint a falak, bútorok, szövetek egyre mélyebbre hatolnak, minél tovább áll fent a szaghatást előidéző állapot, tehát ha egy lakásban valaki egy napig dohányzik, a cigaretta szag nem szívódik be olyan mélyre, mint ahol éveken keresztül cigiznek. Lakásoknál a szagok ellen a festés önmagában kevés, mert a szagmolekulák képesek arra, hogy a néhány réteg, laza polimer rácsú festéken keresztülhaladjanak. Az anyagok felületén az ózon képes oxidálni, vegyileg lebontani ezeket a molekulákat.

Az ózon nem csak elfedi a szagokat, hanem megszünteti a cigi szagot, füstszagot, olyan módon, hogy lebontja, oxidálja a dohányzáskor, égéskor felszabaduló vegyületeket, korom maradványokat. Ezt az egyedülálló tulajdonságát azonban csak az anyagok felületén, és kis mélységben képes kifejteni, a több évig tartó dohányzás, vagy egy tűzkár órákon át tartó füst, és koromképződése ellen egy egyszeri kezelés általában kevés. Ilyenkor is már az első kezelés után is jelentős javulást lehet tapasztalni, de a mélyebb rétegekben lévő szagok idővel előjöhetnek. Ekkor egy újabb kezelést célszerű végezni. A két kezelés között legalább 2 hét teljen el, hogy kellő mennyiségű szagmolekula tudjon előjönni.

[highlight]Az ózonos szagtalanítás hatásfokát tudjuk javítani, ha lakás szagtalanítás esetén a csiszolható részeket, mint pl. falak, fa nyílászárók lecsiszoljuk. A szagtalanítás hatásfokát viszont rontja, ha az ózonos kezelés előtt a falakat lefestik, így a szagot okozó vegyületek még mélyebbre kerülnek.[/highlight]

Autók esetén a kárpitok, ülések mosása a legkárosabb, ami a szagokat mélyre belemossa. Tehát ha ön egy erősen cigarettaszagú autó vásárolt, vagy csak ha szeretne tenni az autó utasterében lévő cigiszag ellen, akkor a teendők helyes sorrendje:

  1. Alapos porszívózás
  2. Ózonos szagtalanítás
  3. 2-3 hét várakozás, hogy előjön-e a szag valamennyire, ha igen, akkor újbóli ózonos kezelés
  4. Kárpittisztítás, ha szükséges

Ha önnek lakásában, irodájában van dohányzás miatti kellemetlen szag, füstszag, égett szag, és szeretne tenni ezek ellen valamit, a megszüntetés leghatékonyabb módszere:

  1. A csiszolható felületek csiszolása Az esetleges kormot mindenképpen el kell távolítani!
  2. A nem csiszolható részek, mint például bútorok száraz portalanítása, a szőnyegek porszívózása
  3. Ózonos kezelés a szagok ellen
  4. 2-3 hét várakozás, hogy előjön-e a szag valamennyire, ha igen, akkor újbóli ózonos kezelés
  5. Szőnyegek nedves tisztítása